دسته‌بندی نشده

بارکد چیست ؟ (تاریخچه پیدایش بارکد و تعاریف بارکد)

تاریخچه پیدایش بارکد :

نرمن جوزف وودلند و برنارسیلور در سال 1948 و پس از آنکه یک شرکت مواد غذایی قصد داشت روال پرداخت خودکار به وجود آورد این ایده را در سر پروراندند.

آنها از رمز مورس که چاپ شده و به صورت عمودی دراز شده است استفاده کردند.

در ادامه آن‌ دو به استفاده از بارکد از نوع دایره‌های هم مرکز (bulls-eye) معطوف شدند.

نرمن و برنار در ۲۰ اکتبر ۱۹۴۹ اختراعشان را با عنوان Classifying Apparatus & Method در اختراعات امریکا ثبت کردند.

نمونه اولیه بارکد خوان در سال ۱۹۵۲ ساخته شد و از یک لامپ ۵۰۰ واتی و یک لوله خلأ تشدیدکننده نور تشکیل می شد که توسط شرکت RCA برای موسیقی فیلم ساخته شده بود.

این دستگاه خیلی قابل استفاده نبود و برای مصرف نیز تولید نشد.

در سال ۱۹۷۲ یک فروشگاه در شهر Cincinnati با استفاده از یک بارکدخوان از نوع دایره‌های هم مرکز (bull-eye) به کمک شرکت RCA موفق به انجام آزمایشاتی شد اما بارکدهای دایره‌های هم مرکز هنگام چاپ کثیف می‌شدند.

وودلند پس از مرگ سیلور در IBM بارکد خطی را به وجود ‌آورد که در سوم آپریل ۱۹۷۳ به عنوان کد محصول جهانی (Universal Product Code) انتخاب شد.

در ۲۶ ژوئن ۱۹۷۴، در سوپرمارکت Marsh در ایالت Ohio شهر Troy اولین محصول فروشگاه که یک بسته آدامس بود به وسیله یک دستگاه بارکدخوان فروخته شد که هم اکنون این بسته آدامس در موزه Smithsonian تاریخ امریکا موجود است.

در سال 1992 هم مدال ملی تکنولوژی توسط رئیس جمهور وقت به وودلند اهداء شد.

مطالب فوق یک نوشته اختصاصی از رمزینه سنتر با برداشت از وب سایت دنیای اقتصاد بود.

بارکد چیست ؟  رمزینه به چه معناست ؟

بارکد یا رمزمیله یا رمزینه نوعی نمایش تصویری اطلاعات بر روی سطوح است.

اطلاعات بارکد را می‌توان توسط ماشین، بازخوانی کرد.

بارکدهای نخستین، اطلاعات را در قالب عرض و فاصله خطوط موازی چاپ شده ذخیره می‌کردند و به صورت یک دسته از خطوط مستقیم موازی دیده می‌شدند .

امروزه بارکدها ممکن است  به شکل دو بُعدی، یک دسته نقطه، یک دسته دایره هم مرکز یا به صورت مخفی شده در تصاویر نیز ظاهر شوند.

بارکدها توسط یک پویشگر نوری که دستگاه بارکدخوان نامیده می‌شود بازخوانی می‌شوند و اگر در تصاویر مخفی شده باشند توسط نرم‌افزار های خاصی از آن بیرون کشیده می‌شوند.

به زبان ساده تر می توان گفت مجموعه ای از میله ها یا خطوط سیاه رنگی که معمولاً بر روی زمینه ای سفید چاپ می شوند و به وسیله آن از کالای خریداری شده شناسایی لازم به عمل می آید و قیمت آن مشخص می شود و اگر به دنبال تعریف دقیق تری هستید، باید گفت:
بارکد عبارت است از انتقال داده ها از طریق امواج نوری.

آنها مجموعه ای از خطوط میله ای موازی با عرضهای گوناگون (پهن و نازک)هستندکه اندازه هر خط معنا و مفهوم خاصی برای دستگاه بارکدخوان دارد.
در واقع  بارکدخوان دستگاهی است که اطلاعات را به شکل بصری بر روی صفحه نمایش می دهد.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید