مقالات

انواع بارکدخوان فروشگاهی

در این مقاله سعی بر آن داریم تا به صورت خلاصه و کوتاه درباره انواع بارکدخوان و تعاریف آن توضیحاتی ارائه دهیم و در مقاله بعدی برای شما از چگونگی خرید انواع بارکدخوان خواهیم گفت.

در ابتدا لازم میدانیم در صورتیکه می خواهید اطلاعاتی در خصوص بارکد کسب نمایید به این مقاله رجوع نمایید و سپس ادامه مطلب را مطالعه کنید.

لزوم استفاده از بارکدخوان در فروشگاه ها چیست ؟

مرور خاطرات گذشته ما را به یاد فروشگاه های سوپر مارکتی در محله مان خواهد انداخت که اغلب کوچک بودند و محصولات امروزی را نیز در خود نمی دیدند.

پیشرفت تکنولوژی در فروشگاه ها سبب شد تا دستگاهی به مانند بارکدخوان در چند مورد به خصوص نظیر سرعت پردازش و دقت در ثبت اطلاعات بدون خطاهای گذشته انقلابی را در صنعت فروشگاهی شکل دهد.

ضمن اینکه وجود بارکدخوان ساختار حسابداری ، انبارداری و بسیاری عوامل مختلف در این تجارت را نیز دستخوش تغییرات زیادی کرد.

انواع بارکدخوان

انواع بارکدخوان فروشگاهی :

دستگاه های بارکدخوان به دو دسته کلی نوری و لیزری تقسیم می شوند که در زیر با آنها آشنا می شویم:

بارکدخوان های لیزری :

نحوه عملکرد این بارکدخوان ها به گونه ایست که ابتدا نور لیزر تولیده شده را بر روی بارکد موردنظر ارسال می کند و در ادامه نور حاصل از بازتاب بارکد را به قسمت موتور دستگاه ارسال می کند.

وظیفه ی پردازشگر دستگاه قرائت کردن بارکد و رمز گشایی بوده و پس از خواندن بارکد نوبت به رمزگشایی آن می رسد که پردازشگر این کار را انجام می دهد.

به دلیل نوع ساختار فنی بارکدخوان های لیزری که دائما پردازشگر آن درگیر خواندن و رمزگشایی است، استفاده ی طولانی مدت سبب ضعیف شدن موتور شده که در نتیجه شاهد کم شدن لیزر های ارسالی به بارکد و نهایتا افت شدید در دقت اسکن می گردد.

البته در همین دستگاه ها هم استثناهایی وجود دارند که ساختارشکنی کرده اند و معایب کلی این بارکدخوان ها را ندارند.

انواع بارکدخوان فروشگاهی

بارکدخوان های نوری :

این بارکدخوان ها به دو دسته ایمیجر یا چند وجهی و تفنگی تقسیم می شوند که در زیر با آنها آشنا می شویم :

بارکدخوان چند وجهی :

بارکدخوان چند وجهی یا ایمیجر برای قرائت بارکد مورد نظر از آن عکس گرفته، سپس آنرا به پردازشگر انتقال می دهد تا بارکد مورد نظر پردازش گردد.

بارکدخوان تفنگی : 

پر واضح است که دلیل نام گذاری این دستگاه به بارکدخوان تفنگی این است که شکل آن بسیار شبیه به تفنگ می باشد و از همه مهمتر اینکه مانند تفنگ، دارای ماشه ای که اصطلاحا آن را (trigger) می نامند می باشد که برای خواندن بارکد مورد نظر، مانند عملکرد ماشه در تفنگ باید آن را فشار داد.

به عبارت علمی تر برای قرائت بارکد مورد نظر، در گام اول باید فرمان خواندن بارکد را دریافت کند که این فرمان از طریق ماشه اش انجام می پذیرد.

بعضی از خریداران از این مدل به عنوان بارکدخوان ثابت نیز برای فروشگاه خود استفاده می کنند چراکه تصور می کنند بارکدخوان تفنگی تنها مدل ساخته شده در این نوع محصول می باشد، درصورتیکه بارکدخوان ها دارای انواع گوناگون هستند .

لازم به ذکر است که بارکد خوان تفنگی معمولا خود به دو دسته ی صنعتی و فروشگاهی تقسیم می شود.

توجه : در تقسیم بندی های بارکدخوان ها آنها از لحاظ ظاهری نیز متفاوت می باشند که در قسمت مقالات می توانید مقاله انواع بارکدخوان ها از لحاظ ظاهری را مطالعه فرمایید.

همچنین شما همراهان رمزینه سنتر می توانید از اینجا به صورت تخصصی تر و علمی تر انواع بارکدخوان ها را ارزیابی و به اطلاعات جزئی تر دست یابید.

دیدگاهتان را بنویسید