آموزش, مقالات

بارکد دو بعدی یا QR CODE

QR مخفف عبارت (Quick Response) یا «واکنش سریع» است که به صورت مربعی شکل بوده و اولین بار توسط یک محقق ژاپنی ابداع شد. برخلاف بارکدهای استاندارد UPC که از خطوط عمودی و اعداد تشکیل شده‌ اند، یک کد QR نه تنها حاوی اطلاعات بسیار بیشتری است، بلکه می‌ توان به سرعت به اطلاعات گسترده‌ای که در آن وجود دارد، دسترسی پیدا کرد.

بارکد دو بعدی یا QR CODE فاقد هرگونه اجزای الکتریکی بوده یا نیازی به فناوری سخت‌ افزاری خاصی ندارند. کد QR تنها نوعی از کدهای سیاه و سفید است که بر روی کاغذ چاپ شده و می‌توان آن را به کمک بارکد خوان ها و گوشی‌ های هوشمند اسکن و رمزگشایی نمود.

کد QR تنها توسط ماشین قابل رمزگشایی هستند و به راحتی برای کامپیوترها قابل درک هستند. کد QR مصارف گسترده‌ ای دارد و از رهگیری محصولات گوناگون گرفته تا شناسایی آیتم‌ های مختلف را شامل می‌ شود. اما هدف اولیه از ساخت چنین کدی،  کارکرد شان به عنوان نسل جدیدی از بارکد ها بوده است.

با این وجود، از آنجا که کد QR فاقد قابلیت‌ های پیشرفته‌ ای برای رهگیری بسته‌ ها مثلاً در انبار یا کتابخانه‌ ای بزرگ است، از آن‌ ها برای کاربری‌ های ساده‌ تر استفاده می‌ شود که شامل حوزه‌ی تبلیغات، بسته‌ بندی محصولات، بیلبورد های خیابانی، پرداخت کرایه تاکسی و برخی وب سایت‌ هاست.

تاریخچه پرداخت با استفاده از کد QR

استفاده از QR Code برای پرداخت، اولین بار در سال ۲۰۱۲ توسط یک اپلیکیشن کیف پول الکترونیک انجام شد. نسخه اولیه‌ی کد QR یک مربع ۲۱ در ۲۱ پیکسل بود که فقط اطلاعاتی با ۴ کاراکتر را در بر می‌گرفت. اما نسخه‌ اخیر کد QR یک مربع ۱۷۷ در ۱۷۷ پیکسل است که می‌ تواند ۱۸۵۲ کاراکتر را در خود نگه دارد که این مقدار، معادل چند صفحه داده و اطلاعات است.

کد QR چه تفاوتی با بارکد یک بعدی (UPC1D) دارد؟

معمولا تعریف ما از یک بارکد مجموعه ای از خطوط عمودی میباشد؛ بارکد دو بعدی (2D) یا کد QR این امکان را دارد که داده‌ ها در هر دو جهت ذخیره شوند و می تواند به صورت عمودی یا افقی اسکن گردد.
همچنین بارکد فروشگاه تا 30 عدد را نشان میدهد، در حالیکه یک بارکد QR می تواند اطلاعاتی به  وسعت 7089 عدد را ذخیره کند. این مقدار عظیمی از اطلاعات است که لینک دهی به چیزهایی از قبیل فیلم‌ ها، فیس بوک یا توییتر و یا مجموعه ای از صفحات وب سایت‌ های دیگر توسط کد QR را ممکن می سازد.

چه چیزی را میتوان به صورت یک QR کد درآورد؟

در ساده ترین مفهوم، بارکد دو بعدی یا QR CODE یک تصویر مبتنی بر لینک hypertext است که می تواند به صورت آنلاین استفاده شود. هر آدرس اینترنتی یا URL می تواند به یک کد QR تبدیل شود و اساسا هر صفحه وب را می توان به طور خودکار به عنوان یک نتیجه از اسکن بارکد معرفی کرد.

شما میتوانید کد QR را طوری برنامه ریزی کنید که پس از اسکن، گوشی کاربر با شماره خاصی تماس بگیرد و یا یک پیامک متنی محتوی اطلاعات از پیش تعیین شده به شما ارسال کند. گوشی هوشمند شما براحتی دستورات کد QR را تشخیص داده و نرم افزارهای مورد نیاز را فراخوان میکند. امکانات بی نظیر این کدها استفاده از آنها در تبلیغات را هر روز بیشتر از پیش میکند.

بارکد دو بعدی یا QR CODE را چه جاهایی میتوان قرار داد؟

کد QR چاپ شده را می توان در روزنامه‌ها، مجلات و بر روی کارت‌های ویزیت قرار داد. علاوه بر این می توان این بارکدها را بر روی بسته بندی محصول و یا برچسب، یا در تابلوهای تبلیغاتی و یا حتی دیوار به نمایش گذاشت.

 

چگونه میتوانم کد QR بسازم؟

شما می توانید بارکد دو بعدی یا QR CODE را با استفاده از برنامه‌های طراحی بارکد 2 بعدی و یا سایت های آنلاین بسازید. ولی در ابتدا شما باید در نظر بگیرید که چه استفاده ای میخواهید از آن داشته باشید.

 

برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ما در رمزینه سنتر در ارتباط باشید

دیدگاهتان را بنویسید