آموزش, مقالات

ریبون و انواع آن

براي چاپ بر روي انواع برچسب بايد از جوهر مخصوص این کار که ریبون نام دارد، استفاده نماییم.

 ریبون ها ورقه بسیار نازکی از جوهر هستند که به صورت رول عرضه می‌شوند. در واقع ریبون‌ ها، حرارت لیبل پرینتر را دریافت نموده و روی لیبل چاپ می‌ کنند. یک طرف ریبون، چاپ را به روی لیبل انتقال می‌ دهد و طرف دیگر حرارت را از هد دستگاه دریافت می‌ نماید. بنابراین می توان گفت ریبون نوعی کاربن است.

ریبون ها به دو روش رول می‌شوند. ریبون‌های Ink Outside که جهت بیرونیِ آن، عملیات چاپ را انجام می‌دهد که برای لیبل پرینتر ها استفاده می‌شود، و ریبون های Ink Inside که جهت داخلی آن عملیات چاپ را انجام می‌دهد و برای دستگاه‌ های تاریخ‌ زن کاربرد دارد.

ریبون ها با سایزهای استاندارد، در عرض های ۴۰ ، ۶۰ ، ۸۰ ، ۱۱۰ ، ۱۶۰ و در طول های ۷۵ ، ۱۱۰ ، ۳۰۰ و ۴۵۰ متر تولید و به بازار عرضه می شوند و انواع مختلفی دارند که در زیر به آن می پردازیم:

ریبون های وکس (Wax Ribbon):

مناسب جهت برچسب‌های کاغذی با ماندگاری نسبی که نسبت به سایش و رطوبت حساس می‌باشند.

ریبون های وکس برای چاپ لیبل های کاغذی مات و نیمه براق و در برخی موارد برای لیبل صدفی مناسب هستند. نسبت به سایش و رطوبت حساس بوده و ماندگاری نسبی دارند.

ریبون های وکس رزین (Wax Resin Ribbon):

 این نوع ریبون برای چاپ برچسب‌های کاغذی و متالایز و pvc  صدفی استفاده می شوند که از ماندگاری نسبتاً بالا و مقاومت در برابر سایش و رطوبت برخوردار هستند.

ریبون های رزین (Resin Ribbon):

اين نوع ريبون كيفيت چاپ بالایي دارد و در برابر سایش و آب و الکل مقاوم است و بيشتر براي چاپ بر روی ليبل های متال ، پی‌وی‌سی PVC و برچسب های اموال استفاده می‌گردد.

هرچقدر درصد رزین بکار رفته در ریبون بیشتر باشد، مقاومت آن بالاتر و از طرف دیگر قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود.

ریبون سوپر رزین (Super Resin Ribbon):

اين نوع ريبون برای مصارف خاص بكار می‌رود. بيشتر براي چاپ روی ليبل اموال و پی‌وی‌سی ، متال و پشت متال به كار گرفته می‌شود و در مقابل شوینده‌های قوی، مواد شیمیایی و شرایط محیطی بیشترین مقاومت و ماندگاری را دارند.

 

برای به دست آوردن بهترين كيفيت چاپ و ماندگاری، براي هر نوع ليبل، باید از ريبون مخصوص آن استفاده کرد. اگرچه ریبون ها از نظر ظاهر یکسان می‌ باشند ولی با توجه به مواد تشکیل‌ دهنده آن دارای کاربردهای متفاوتی هستند که این امر موجب اختلاف قیمت آن‌ ها نیز می‌ گردد.

با توجه به خواسته ما از چاپ كه می‌ تواند ماندگاري يا کیفیت و یا قیمت آن باشد، بايد اطلاعات كافی در خصوص انتخاب ريبون مناسب داشته باشيم.

همواره اعتقاد ما در رمزینه سنتر بر آنست تا بتوانیم کالاهایی با گارانتی و بسته بندی اصلی در اختیار مشتریان خود قرار دهیم و به دنبال رقابت کاذب در بازار نبوده و نیستیم.

از طرفی قاطعانه اعلام مینماییم با توجه به نحوه تهیه و تنظیم کالاها  شما می توانید از قیمت اعلامی رمزینه سنتر اطمینان داشته باشید .

دیدگاهتان را بنویسید