آموزش, مقالات

5 نکته در مورد رنگ های بارکد

قبل از تولید و چاپ بارکدها لازم است تا چند نکته در مورد رنگ های بارکد بدانیم

بارکد یکی از مهمترین بخش های بسته بندی است، زیرا امکان شناسایی خودکار (AutoID) و ثبت اطلاعات مربوط به محصول را فراهم می کند. شما می توانید بخش مهمی از بسته بندی را با رنگ تزیین کنید، اما مراقب باشید! برخی ترکیبات رنگی بر خوانایی بارکد تأثیر می گذارد.

ترکیب رنگ های بد می تواند منجر به خطا در هنگام اسکن شود. این مورد نه تنها در حین اسکن آزاردهنده است، همچنین باعث کند شدن فرآیندها، هزینه های اصلاحی و مشکلاتی در زنجیره تامین میشود. به همین دلیل است که باید یک بارکد خوب چاپ کنید و از ترکیب رنگ مناسب استفاده کنید.

 

1. بهترین روش: بارکد سیاه بر روی زمینه سفید

اسکنرهای بارکد به مقدار مشخصی از کنتراست نور/تاریکی بین میله‌ها و شکاف‌های بارکد نیاز دارند تا حسگرهای آن‌ها بتوانند نور بازتاب‌شده را به‌طور بهینه شناسایی و ارزیابی کنند.

تفاوت بازتابی بین عناصر روشن و تاریک، سیگنال کنتراست چاپی (PCS) نامیده می شود.

اگر می‌خواهید که اسکن راحت و درست و سریعی داشته باشید حتما مطمئن شوید که کنتراست بارکد شما کمتر از 80 درصد نباشد.

سیاه و سفید بالاترین کنتراست را ایجاد می کند. بنابراین، قابل اعتمادترین و رایج ترین ترکیب برای ساخت و چاپ بارکد می باشد.

این بارکدها معمولاً از طریق روش های حرارتی مستقیم و یا غیر مستقیم (از طریق ریبون) چاپ می شوند.

 

 

2. مطابقت رنگ بارکد مناسب

این نکته قانون بسیار ساده ای دارد: همیشه رنگ های تیره را روی پس زمینه های روشن قرار دهید.

اینها ترکیب رنگهای مناسب برای بارکد هستند.

 

 

3. ترکیب رنگ بد برای بارکد

ترکیب رنگ های بدی وجود دارند که گاهی اوقات می توانید برای آنها ترفند انجام دهید.

 

نور روی تاریکی

رنگ های بارکد نباید معکوس شوند! اگر پس زمینه تیره است و نمی توان آن را تغییر داد یا پوشاند، شما می توانید به جای نوارهای سیاه، فاصله های سفید را چاپ کنید!

روشن / روشن و تاریک / تاریک

نوارهای روشن در پس زمینه روشن یا راه راه های تیره در زمینه تیره مناسب نیستند زیرا کنتراست بین این رنگ ها معمولاً برای اسکنرها کافی نیست.

قرمز سفید

بارکد اسکنرها از نور قرمز یا نور مادون قرمز استفاده می کنند. این باعث ایجاد انعکاس روی سطوح قرمز می شود که اسکنر آن ها را رنگ سفید تشخیص می دهد.

اگر پس زمینه شما روشن باشد، کنتراست کافی وجود نخواهد داشت. همچنین رنگ های دیگر با محتوای قرمز، صورتی یا نارنجی بالا نیز در ترکیب با رنگ های روشن مناسب نیستند.

سبز / سیاه و آبی / سیاه

از آنجایی که سبز رنگ مکمل قرمز است، سبز نیز با بارکد اسکنرها مشکل پیدا می کند.

سبز نور قرمز اسکنر را می بلعد و سپس به رنگ سیاه تفسیر می شود. به طور مشابه، سایه های فیروزه ای و آبی با رنگ های تیره هم ترکیب خوبی برای ساخت بارکد نمی سازد.

رنگ های متالیک

رنگ های متالیک براق و جلوه های درخشان مشکل ساز هستند زیرا می توانند نور را بیش از حد منعکس کنند. در نتیجه، اسکنر دیگر نمی تواند بین نوارها و فضاهای سفید تمایز قائل شود.

الگوها / شفافیت

احتمالاً از قبل مشخص شده است که پس زمینه های طرح دار و شفاف برای بارکدها مناسب نیستند.

 

 

4. جایگزین ممکن:  Datamatrix

کدهای ماتریس دیتا بارکدهای دو بعدی هستند و چند مزیت خوب ارائه می دهند. از آنجایی که کنتراست 20 درصد برای اکثر اسکنرهای بارکد دو بعدی کافی است، آنها گزینه های طراحی بیشتری را امکان پذیر می کنند.علاوه بر این، به فضای کمتری نیز نیاز دارند.

به دلیل توانایی آنها در رمزگذاری تعداد زیادی کاراکتر در ناحیه ای به کوچکی چند میلیمتر، کدهای ماتریس داده فضای کمتری را نسبت به سایر بارکدها اشغال می کنند.

 

 

5. کیفیت بارکد را تست کنید و دستورالعمل ها را دنبال کنید

هنگام طراحی بارکد، موارد زیادی باید در نظر گرفته شود. در برخی موارد، قانونگذاران یا شرکای تجاری دستورالعمل هایی را برای برچسب گذاری محصول مشخص می کنند.

بنابراین تمام بارکدهای مورد استفاده در طول زنجیره تامین باید از نظر کیفیت مطابق با استانداردهای تعریف شده به طور کامل بررسی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید