بلاگ, مقالات

JAB-Code یا بارکدهای چند رنگ

بارکدهای چند رنگ می توانند سه برابر بیشتر نسبت به بارکدهای سیاه و سفید اطلاعات ذخیره کنند.

محققان انجمن شناسایی خودکار و تحرک (AIM) می گویند که در حال تهیه پیش نویس استانداردهایی برای نوعی بارکد دو بعدی هستند که می تواند تا سه برابر بیشتر از بارکدهای معمولی داده را با رمزگذاری در یک ماتریس رنگارنگ از نقاط، به جای یک بارکد با الگوی معمولی سیاه و سفید ذخیره کند.

این طرح JAB-Code نامیده می شود، که مخفف “Just-Another-Bar-Code” است. حامیان این تکنولوژی می گویند که می تواند تأثیر زیادی بر برنامه هایی مانند جاسازی اسناد هویتی با اطلاعات بیومتریک منحصر به فرد مانند اثر انگشت یا عنبیه داشته باشد.

JAB Code یک نماد ماتریسی دو بعدی رنگی است که نمادهای اصلی آن از ماژول های مربع رنگارنگ که در شبکه های مربع یا مستطیل چیده شده اند ساخته شده است. کد JAB دارای دو نوع نماد اصلی است که به عنوان نماد اولیه و نماد ثانویه نامگذاری می شوند. یک کد JAB شامل یک نماد اصلی و به صورت اختیاری چندین نماد ثانویه است.

شما می توانید از طریق این لینک یک JAB-Code طراحی کنید

طبق گفته Sprague Ackley، یکی از مهندسان و رئیس کارگروه استاندارد شرکت Honeywell،  استانداردهای فعلی بارکدهای مورد استفاده، در اسنادی مانند گواهی تولد، گواهی فارغ‌التحصیلی و ویزا ظرفیت ذخیره‌ سازی تنها داده‌های هویتی اولیه را دارند و کاربران را ملزم می‌ کند تا برای تأیید آنها به صورت آنلاین مراجعه کنند.

آکلی در یک ارائه اینترنتی که در 12 ژوئیه توسط AIM منتشر شد، گفت: با این حال، سندی که با الگوی JAB-Code چاپ می شود، می تواند حدود 300 بایت داده، تقریباً سه برابر بارکدهای معمولی سیاه و سفید دوبعدی را در خود جای دهد.

آکلی گفت: محققان در زمینه شناسایی خودکار و ضبط داده ها (AIDC) نسخه های بارکدهای چند رنگ را از دهه 1960 بررسی کرده اند که منجر به جدیدترین نسخه معروف به استاندارد Ultracode شده است.

JAB-Code

کار اخیر انجام شده توسط سازمان تحقیقاتی آلمانی، این مفهوم را یک گام فراتر برده است و JAB-Code را به عنوان الگویی تعریف می کند که می تواند بسیاری از رنگ ها (4، 8، 16 یا بیشتر) را به کار گیرد و باعث ایجاد یک قالب انعطاف پذیر برای شکل شود.

آکلی در این گفتگو اضافه کرد که بارکد JAB-Code را می توان به شکل هر ترکیبی از مستطیل مانند مستطیل، مربع یا U شکل هندسی چاپ کرد.

آکلی گفت که یکی دیگر از چیزهایی که باعث توجه به  JAB-Codes در سال‌های اخیر شده است، استفاده گسترده از تلفن‌های هوشمند با دوربین‌های رنگی دیجیتالی است که برای خواندن کدهای چند رنگ مورد نیاز است. یک اسکنر بارکد معمولی داده ها را فقط سیاه و سفید ضبط می کند.

شاید دوست داشته باشید در مورد BOKODE نیز بدانید

این مدیر ارشد هانیول میگوید: نیاز کدهای جدید به تجهیزات تخصصی (مانند چاپگرهای رنگی و اسکنرهای رنگی) ممکن است کاربردهای آنها را در تدارکات محدود کند. وی گفت: نمی توانم پیش بینی کنم که بازار اسکنر چه واکنشی به این نماد شناسی نشان می دهد. با این حال، می توانم بگویم که هیچ نمادشناسی رنگی در گذشته به طور گسترده مورد پذیرش قرار نگرفته است.

او گفت که به همین دلیل، JAB-Code احتمالاً ابتدا در پروژه هایی که شرکت‌ها از صفر شروع می‌کنند یا در حال برنامه‌ریزی برای به‌ روز رسانی فناوری هستند، استفاده می‌شود. او گفت که یکی از استثناهای این قاعده ممکن است برنامه هایی باشد که در آن سازمان های دولتی به دلیل کاربرد پیشنهادی آن در استفاده از اسناد هویتی، کد JAB را نیاز داشته باشند و یا حتی ترویج دهند.

مدیر ارشد توسعه پیشرفته Zebra نیز در این زمینه گفت: برخی خواسته‌های مهمی وجود دارد که خواندن بارکدهای رنگی بر روی طراحی اسکنر اعمال شود و هنوز مشخص نشده است که آیا افزایش بالقوه در تراکم داده‌ها ارزشمند است یا خیر.

به گفته براک، حسگرهای تصویر رنگی برای خواندن دقیق کدها به نور روشن تری نسبت به حسگرهای تک رنگ نیاز دارند و توانایی آنها را برای تولید گرما و مصرف انرژی افزایش می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید